5 legális mód, hogy pénzt keress a testeddel
5 legális mód, hogy pénzt keress a testeddel Adj vért! Ha elmúltál 18 éves, és még nem …
A 8 leggyakoribb mítosz a sebgyógyulással kapcsolatban

A 8 leggyakoribb mítosz a sebgyógyulással kapcsolatban

Mi a legjobb módja a kisebb sebek kezelésének? Hogyan gyógyulnak legjobban? A Hansaplast megválaszolja azokat a kérdéseket, amelyek sérülés esetén legelőször eszünkbe jutnak.A mindennapi életben a kisebb sérülések gyorsan és sokkal gyakrabban történnek, mint ahogy mi azt képzeljük. A sérülések többsége otthon következik be házimunka vagy főzés közben, de kellemetlen pillanatokat szerezhetnek nekünk a nyaralás során is. Ilyenkor leggyakrabban kisebb vágásokról és égési sérülésekről van szó.

1. mítosz: a seb jobban gyógyul, ha nem ragasztjuk le

Tévedés. A vágások és a horzsolások esetén fontos a seb lefedése a fertőzések elleni védelem és az optimális gyógyulás érdekében. A piszkos vízben lévő baktériumok például elfertőzhetik a sebet. A fertőzések lelassítják a gyógyulási folyamatot, és további hegesedést okozhatnak, ami azt jelenti, hogy a seb a szükségesnél nagyobb nyomot fog hagyni. A sebtapasz a sérülés kezdetétől fogva egészen a seb végleges eltűnéséig elősegíti a gyógyulást. Védi a vágásokat és a horzsolásokat a fizikai behatások, a bepiszkolódás, a baktériumok és a fertőzések ellen, ugyanakkor a seb megfelelően tud lélegezni is alatta.

2. mítosz: a kisebb sebek nem igényelnek kezelést

Tévedés. Lebecsüljük a kisebb sebeket? Sajnos sokan elkövetik ezt a hibát, habár mindenki számára egyértelműnek kellene lennie, hogy a baktériumok számára még a legkisebb tűszúrás is nagyszerű lehetőséget nyújt ahhoz, hogy átjussanak a test védőrétegein. Következésképpen: mindig gondoskodjunk a sebek megfelelő ellátásáról, függetlenül attól, hogy mennyire súlyosak. Ez segít megelőzni a fertőzéseket, és optimális gyógyulást biztosít.

3. mítosz: a sebet csak az első nap kell védeni sebtapasszal

Tévedés. A sebeket a megfelelő sebtapasz segítségével a kezdetektől fogva egészen a teljes gyógyulásig be kell fedni és védeni kell. Ajánlott naponta cserélni a sebtapaszt. Ez lehetővé teszi annak ellenőrzését, hogy a seb miként gyógyul, és van-e bármilyen jele a fertőzésnek vagy egyéb rendellenességnek. Erre higiéniai szempontból is szükség van. A legújabb fejlesztésű sebtapaszokat – amelyek nedves környezetet biztosítanak a sebgyógyuláshoz – több napig célszerű viselni az optimális gyógyulás érdekében.

4. mítosz: az alkohol a legjobb a seb tisztításához és fertőtlenítéséhez

Tévedés. Az alkohol több okból sem jó megoldás a sérülések letisztításához és fertőtlenítéséhez: először is égetni fog használat közben, így különösen alkalmatlan a gyerekek sérüléseinek kezeléséhez. Ezen kívül, az érzékeny sebszövet számára sem megfelelő. A sebek megtisztításához használjunk erre a célra ajánlott sebfertőtlenítő terméket.

5. mítosz: a szabadon hagyott seb jobban gyógyul, amikor a tengerben úszunk

Tévedés. A tengerekben, tavakban, medencékben és az uszodákban gyakran találunk baktériumokat és egyéb kórokozókat. A sebeket vízálló sebtapasszal kell védeni, mivel a baktériumok és egyéb kórokozók fertőzést okozhatnak és lelassítják a sebgyógyulási folyamatot. A vízben lévő klór is irritálhatja a sebet. Az esetlegesen szennyezett tengervízzel való érintkezés sem segíti a seb gyógyulását. Amikor a seb érintkezik a vízzel, megduzzad, a sérült szövet pedig elveszti rugalmasságát és ruganyosságát. Ennek hatására a gyógyulási folyamat lelassul, és megnő a kockázata annak, hogy a seb elfertőződik.

6. mítosz: a gyógyuló seb viszket

Igaz. Az enyhe viszketés miatt nem kell aggódni, mivel ez valószínűleg csak azt jelzi, hogy a seb gyógyul. Mindazonáltal, ha a fertőzés többi jelét is látjuk – mint például a kipirosodás,

genny, túlzott viszketés, fájdalom vagy égő érzés –, akkor célszerű szakorvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

7. mítosz: az olaj, a vaj és a liszt segíti az égési sérülések gyorsabb gyógyulását

Tévedés. A múltban a vaj, az olaj és a liszt népszerű otthoni ellenszer volt égési sérülések esetén. Gyakorlatilag viszont nem sok segítséget jelentenek, és néha még károsak is lehetnek. Fertőzéshez vezethetnek, és megakadályozzák, hogy a seb megfelelően gyógyuljon, valamit megnehezítik az orvos dolgát a probléma megállapításánál és kezelésénél.

8. mítosz: a melegebb éghajlatú területeken nagyobb a seb elfertőződésének a veszélye

Attól függ. A fertőzés veszélye leginkább a gyógyulás során fennálló higiéniai körülményektől függ, valamint attól, hogy megfelelően kezeljük-e a sebet, és nem a meleg vagy mérsékelt éghajlattól. Trópusi országokban mutassuk meg orvosnak a sebet a biztonság kedvéért, mivel a sebek jó táptalajt teremtenek a fertőzések és a betegségek számára. Alapvetően elmondható, hogy a trópusi országokban még a veszélytelennek tűnő sérülések alapos letisztítása és fertőtlenítése is fontos. Mielőtt elindulunk nyaralni, érdeklődjünk a célországot érintő esetleges kockázatokról, valamint a szükséges óvintézkedésekről és oltásokról.

forrás: www.kiskegyed.hu

kép: www.napoidoktor.hu